Zmiany w mechanice narządu ruchu kobiety w ciąży są oczywiste. Przesunięcie środka ciężkości w przód, nadmierne przodopochylenie miednicy a co za tym idzie przykurcz mięśni czworogłowych i zwiększona kompresja kręgów lędźwiowych. Wymienione dysfunkcje doprowadzają do przeciążeń kręgosłupa, kolan oraz nadmiernego napięcia obręczy barkowej. Dodatkowo powiększająca się masa ciała może potęgować obrzęki kończyn dolnych.
Wszystko co pojawiło się w powyższym akapicie nie musi mieć miejsca jeśli aparat ruchu przyszłej ciężarnej jest dobrze przygotowany do niewątpliwie najważniejszej roli z jaką przychodzi się mierzyć przyszłym matkom. Niestety praktyka gabinetu pokazuje że często nakładane obciążenia na aparat ruchu w trakcie ciąży w konfrontacji z słabą formą samej ciężarnej powodują dyskomfort oraz ból co nie pozwala się cieszyć tym pięknym stanem. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście planowanie ciąży i wizyta u fizjoterapeuty na długo przed jej startem po to aby ocenić stan aparatu ruchu i wprowadzić ewentualny program treningowy. Jeśli jednak czytając ten tekst już cierpisz na jedną ze wspomnianych dolegliwości musisz wiedzieć iż najlepszą z możliwych interwencją jest wizyta u fizjoterapeuty, który będzie w stanie ocenić mechanikę Twojego narządu ruchu i stworzyć dla Ciebie indywidualny program ćwiczeń korygujących. W chwili kiedy stan wymaga podjęcia ze stron fizjoterapeuty działań terapii manualnej czy popularnego tapingu zawsze skonsultuj to z lekarzem prowadzącym.
Osobną kwestią pozostaje powrót do formy wyjściowej po szczęśliwym rozwiązaniu, gdzie dzisiejszy wyidealizowany wizerunek młodej matki doprowadza do niepotrzebnego forsowania w trakcie treningu często kiedy nie doszło do zakończenia połogu. Oczywiście każda kobieta czuje kiedy może powrócić do ćwiczeń fizycznych ale nie do końca musi wiedzie co może robić a czego nigdy już nie powinna a niestety zdarza się że po ciąży dla pewnej grupy kobiet pewne ćwiczenia nie będą wskazane. Finalnie chcemy podkreślić że zaraz po tym ja młodzi rodzice są permanentnie bombardowani wszystkim tym co może zagrażać ich dziecku tak druga w kolejce jest kobieta w ciąży, która z każdej strony słyszy o rozstępach, rozejściu mięśnia prostego brzucha, osłabieniu mięśni dna miednicy i nadmiernym przyroście wagi. Wszystko to wpływa na niepotrzebne zaburzenia równowagi stanu psychicznego w tracie tego cudownego okresu a właśnie ów równowaga psychiczna jest kluczem do szczęśliwego rozwiązania.
„Zawsze zastanawiałam się jak moje ciało będzie się zachowywać podczas ciąży i oczywiście po. Działając dosyć długo w świecie fizjo miałam pełną świadomość co się może dziać od strony czysto teoretycznej. Rzeczywistość pokazała, że kobiety w tym przypadku odnoszę się stricte do siebie całe życie budujemy swoją siłę na ten dość wymagający okres. Zaskakujący jest fakt iż będąc mamą skupiłam całą swoją energię na byciu przy mojej córce a ciało po cichutku wróciło do formy bez jakiegoś konkretnego planu treningowego.
Nadmienić jednak muszę, że nic nie dzieje się bez przyczyny gdyż w czasie ciąży starałam się regularnie odbywać sesje na zewnątrz, w końcowej fazie korzystałam z tapingu w celu zredukowania rozstępów w okolicach brzucha oraz cudownie działający na moje nogi drenaż limfatyczny w połączeniu z opaskami przeciwbólowymi to te elementy ze świata fizjo które się u mnie sprawdziły. Lęk przed tym że ciało się mnie nie będzie słuchać był olbrzymi ale na szczęście strach ma tylko wielkie oczy i wszystko jest ok.”