BLOG

Otyłość jako choroba cywilizacyjna sklasyfikowana w grupie chorób niezakaźnych jest zauważalna każdego dnia na polskich ulicach, w polskich restauracjach, w szkołach, na boiskach. Ten fakt zmobilizował @fizjocito do oszacowania skali problemu i stworzeniu prostej receptury, która pozwoli podjąć walkę w sposób atrakcyjny dzieciom i młodzieży. 

 

Nie będzie tu obszernego tekstu gdyż pisanie o adypocytach, zwiększaniu się utleniania glukozy oraz syntezie trójglicerydów z glukozy czy tez lipolizie i uwalnianiu się wolnych kwasów tłuszczowych zajmowało mnóstwo czasu moim poprzednikom, którzy pisząc obszerne pozycje a jednoszczęśnie rozpracowując otyłość na czynniki pierwsze nie osiągali za dużego rezultatu poza tym że zalali bibliotekę tomami wnikliwej wiedzy i podejścia naukowego, które nijak  nie interesuje tych najmłodszych zmagających się z problemem nadwagi. A to właśnie o nich powinniśmy zadbać najbardziej po latach braku budowania systemu ochrony przed nadciągającą falą otyłości co dało się od dawna zaobserwować w krajach bardziej rozwiniętych. 

Gdzie zatem szukać szans na dotarcie do grona młodych ludzi? W czasach gdzie zewsząd atakowani są cukrem i wszem obecną wygodą?

 

Odpowiedz brzmi :

w uświadomieniu sobie aktualnej sytuacji-społeczeństwo jest z roku na rok coraz bardziej otyłe a liczba osób z nadwagą jest tak duża, że masowość tego zjawiska powoduje iż osoby „zmagające” się z tym problemem wcale go nie zauważają! Polskie dzieci aktualnie uznane są za najszybciej tyjące w UE. Ministerstwo Sportu i Turystyki przedstawia dane że w Polsce każdego roku będzie przybywać 400 000 dzieci z nadwagą a w tym 80 000 z otyłością. Porównując to z szacunkowymi przewidywaniami na tle Europy gdzie każdego roku ma przybywać 1.3 miliona dzieci z nadwagą a w tym 300 000 z otyłością łatwo obliczyć jak wielki odsetek tych liczb będą generować polskie dzieci!

w spojrzeniu prawdzie w oczy oraz zdaniu sobie sprawy z tego że najprostsze środki są najskuteczniejsze– nazbyt często najbliżsi dzieci z nadwagą i otyłością szukają łatwych rozwiązań, które nie wykazują dużej skuteczności a zdarza się że potrafią zaszkodzić. Myślimy tu o udziwnianych dietach czy próbach stosowania specyfików w stylu „spalacze” tłuszczu, prawdziwym hitem jest bez żadnych prób podjęcia walki chęć wykonania zabiegu operacyjnego! Drodzy rodzice, wszystkich nas obowiązuje podstawowa wiedza odnosząca się co do zasad żywienia i umiejętność szacowania bilansu kalorycznego naszego dziecka. Jeśli jej nie posiadasz to musisz szukać pomocy u specjalistów, którzy rozpiszą Ci aktywność Twojego dziecka i zdolność do jego wykonania pamiętając, że dzieci otyłe to często dzieci z dysfunkcyjnie działającym narządem ruchu. Dlatego głównie rekomenduje się tu fizjoterapeutów, którzy pracują w sporcie młodzieżowym i doskonale zdają sobie sprawę jakie są problemy dzieci urodzonych w XXI wieku. Drugą grupą specjalistów są oczywiście dietetycy, jednak zaznaczamy że powinno być to w tej hierarchii fizjo-dieta. Podsumowując ten wątek stanowczo podkreśla się że ruch i jego atrakcyjność jednocześnie przekładająca się na efektywność oraz mądre, zdrowe żywienie są kluczem do sukcesu, niby takie oczywiste ale jednak nazbyt często zapomniane a już na pewno nie stosowane u tych, którzy tego potrzebują najbardziej. 

Wpadliśmy więc na pomysł stworzenia pakietu ćwiczeń (gier i zabaw) stosowanych przez nas w sporcie zawodowym, który naszym zdaniem na tyle spodoba się młodym ludziom, że chętnie będą do niego wracać.  Program i opracowane w nim zasady mają na celu zwiększenie zaangażowania dzieci i młodzieży z jednoczesnym stworzeniem poczucia, że nie ma w nim przegranych co jest bardzo ważnym aspektem gdyż nie działa demotywująco na naszych podopiecznych. Cała aktywność oparta jest o trening wytrzymałościowo siłowy z elementami koordynacyjnymi i zwinnościowo-szybkościowymi, gdzie pomijając aspekt precyzji prowokujemy sytuacje niekorzystne dla naszego finalnego wyniku. 

Prezentując materiał filmowy przedstawiający w skrócie nasze poczynania chcemy zachęcić do przejrzenia naszego kanału @fizjocito na instagramie gdzie poszczególne ćwiczenia zostały dokładniej omówione. Wszyscy mierzący się z problemem nadwagi, którzy po wielokroć próbowali się z nim uporać zachęcani są do kontaktu w celu omówienia strategii postępowania, oraz dopasowania indywidualnego programu ćwiczeń.

Related Posts