Ból a niekontrolowany ruch
19.06.2017

Dzisiejszy dorobek naukowy wskazuje na to, iż główną przyczyną dolegliwości bólowych zarówno chronicznych jak i tych zaliczanych do nagłych epizodów bólowych jest niekontrolowany ruch.

W związku z powyższym doniesieniem, najważniejsze w fizjoterapii wydaje się badanie ruchu i znalezienie tego niekontrolowanego. Używamy do tego szeregu testów kontroli motorycznej, które w sposób bardzo przejrzysty już w trakcie badania są w stanie pokazać pacjentowi w czym tkwi przyczyna jego problemów bólowych. Wnikliwa obserwacja zmienionych wzorców ruchowych pozwala na ustalenie programu terapeutycznego opartego o ćwiczenia kontroli motorycznej, które są ułożone pod kątem zaburzeń badanego pacjenta.

Na czym to wszystko polega?

Weźmy dla przykładu nasz kręgosłup i rozsławioną dyskopatię- jednostka chorobowa, o której słyszeli niemalże wszyscy. Ale czy rzeczywiście każdy ból odcinka lędźwiowego to dyskopatia? Odpowiedź nasuwa się sama i brzmi: nie! W rzeczywistości najogólniej o dyskopatii możemy powiedzieć, że jest to schorzenie krążka międzykręgowego, które może się objawiać jego uwypukleniem i uciskiem na struktury nerwowe. Istotną sprawą jest to aby zrozumieć, że samo stwierdzenie dyskopatii na podstawie wywiadu lekarskiego, badania klinicznego i obrazów diagnostycznym (RTG, MR, TK) nie jest wystarczającą podstawą do zaordynowania prawidłowej rehabilitacji. Dlatego najważniejszym krokiem na drodze do odzyskania pełnej sprawności wydaje się być badanie fizjoterapeutyczne, które wskaże na przyczyny naszego schorzenia. I tak np. wracając do naszej dyskopatii często występuje ona u osób, które maja tzw. brak kontroli zgięcia kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyn tego niekontrolowanego ruchu może być wiele: od występujących ograniczeń ze strony dużych grup mięśniowych (kulszowo-goleniowe, prosty brzucha), przez słabość mięśni kręgosłupa (wielodzielny) po małą ilość ruchu w stawach biodrowych.

Co należy robić gdy już mamy postawioną diagnozę?

Najważniejszym punktem terapii jest oczywiście indywidualnie dopasowany program ćwiczeń na bazie naszego badania. Nie należy jednak zapominać o tym, iż w trakcie terapii wskazane jest posługiwanie się wszelkimi dostępnymi narzędziami fizjoterapeutycznymi (elektrolecznictwo, terapia manualna, masaż, kąpiele wodne), które pozwolą nam skutecznie walczyć z bólem.

Powrót