Trening
28.12.2018

Aktywna rotacja w jednym segmencie u Klementyny Kołodziej- snowboardzistki, która została mistrzynią Polski Slope Style a także vicemistrzynią Big Air. W 2017 zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Puchary Europy w snowboardzie w austriackiej miejscowości Kühtai.

Z serii: Co zrobić żeby nie bolało!
28.12.2018

Z serii: Co zrobić żeby nie bolało!
Trening prewencyjny postawą fizjoterapii u Kacpra Woryny-  żużlowca KS ROW Rybnik 

ACL-coś dla fizjo i pacjenta
19.12.2018

 Dziś obmyślając co zawrzeć w treści tej notatki przedstawiającej nasze założenia w rehabilitacji po rekonstrukcji ACL zdałem sobie sprawę jak wiele zmieniło się w ostatnich piętnastu latach. Opierając się o rehabilitację najpierw David Godziek a teraz Szymon Godziek, materiału z pierwszych czterech tygodni jest tyle, że ciężko to wszystko skleić żeby nie zanudzić czytelnika. Piętnaście lat temu pierwszy kontakt terapeuty z pacjentem po rekonstrukcji ACL miał miejsce między czwartym a ósmym tygodniem od zabiegu. Kierując się tymi założeniami w treści niniejszej notatki byłoby wielkie NIC a to wszystko dlatego, że pacjenci prosto z sali zabiegowej wychodzili z informacją, iż pierwsze tygodnie należy odpoczywać w domu i nie ma mowy o żadnej rehabilitacji.
Zacznijmy od początku. Dawid i Szymon w ocenie opinii publicznej mieli uraz (nie kontuzję przypomina autor), który skutkował zerwaniem ACL, co oczywiście jest zgodne z prawdą. Jednak jest to jedyny wspólny element łączący te obrażenia, no może poza tym, że w jednym i drugim przypadku dotyczyło to kończyny dolnej prawej.Za zgodą obu Panów możemy wnikliwie przyjrzeć się ich historii a tym samy zbudować świadomość odbiorcy, że skręcenie stawu kolanowego nie zawsze kończy się takimi samymi obrażeniami a tym samym rehabilitacja może przebiegać w zupełnie inny sposób.

 Uporządkujmy: Dawid- całkowicie przerwana ciągłość więzadła krzyżowego przedniego i uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej typu „rączka od wiaderka”, planowany zabieg to rekonstrukcja ACL z ścięgna mięśnia ST i GR oraz szycie łąkotki przyśrodkowej. Szymon- całkowicie przerwana ciągłość więzadła krzyżowego przedniego i uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej oraz uszkodzenie chrząstki kłykcia przyśrodkowego kości udowej, planowany zabieg to rekonstrukcja ACL przy użycia ścięgna ST i GR oraz systemu implantów J&J, menisektomia łąkotki, szycie łąkotki oraz wykonanie mikrozłamań na powierzchni uszkodzonej chrząstki.

 W obu przypadkach nie było czasu na rehabilitację przedoperacyjną, gdyż zabiegi artroskopii w czasie których miało dojść do planowanych działań odbyły się dwa dni po incydencie prowokującym wymienione obrażenia. Pomimo małej ilości czasu przed zabiegiem musiało dojść do podjęcia kluczowej decyzji a mianowicie wyboru przeszczepu, który zostanie wykorzystany do rekonstrukcji. Zespoły medyczne (tu podziękowania za uwzględnienie również naszej opinii) doszły do wniosku, iż wystarczające będą ścięgna mięśni półścięgnistego i smukłego z korzyścią dla zawodników w postaci prognozowania szybszego powrotu do zawodowego uprawniania sportu.

 Stało się… po zabiegu pozostała tylko „ciężka” praca mająca na celu realizację wytyczonego planu rehabilitacji zakładającego w pierwszych czterech tygodniach:
-zminimalizowanie stanu zapalnego oraz obrzęku, gdzie w CITO opieramy się o postępowanie wedle protokołu POLICE gdzie za kluczowe uznaje się odpowiedni dobór temperatury chłodzenia i kompresji z wykorzystaniem aparatury GameReady i opasek kompresyjno-chłodzących Dr. Cool Polska,
-odzyskanie pełnego wyprostu w stawie kolanowym w pierwszych trzech tygodniach od zabiegu,
-wprowadzanie obciążeń kończyny operowanej mających na celu bodźcowanie przepływu informacji podświadomej pomiędzy CUN a zrekonstruowanym więzadłem,
-wdrożenie treningu propriocepcji,
-wdrożenie treningu kontroli motorycznej operowanej kończyny z wykorzystaniem pracy mięśnia pośladkowego średniego,
-wdrażanie prawidłowego wzorca chodu (z odciążeniem w postaci kul łokciowych i z pełnym obciążeniem o ile jest to możliwe),
-odzyskanie zgięcia w stawie kolanowym w pierwszych czterech tygodniach w zakresie od 90-120°.


 Wymienione założenia nie są przedstawione w kolejności stopniującej od najważniejszego po mniej ważne. Zgodnie z naszą filozofią realizujemy wszystkie każdego dnia i staramy się to robić za każdym razem w różny sposób aby jeszcze bardziej edukować „nowy” ACL jednocześnie nie zanurzając pacjenta tą samą monotonną terapią.

 Ciekawostkami dla młodych terapeutów jest to, iż w przypadku szycia łąkotki na bardzo dużej powierzchni lekarz prowadzący zezwolił na wczesne odstawienie kul łokciowych u Dawida- dokładnie po dwóch tygodniach stwierdzając, że jest tak pewny szycia, że racjonalne obciążenia z zachowaną ergonomią mogą być realizowane nawet w przypadku chodu bez odciążenia. Dla mnie wtedy szok jednak teraz wiem, że można.

 Z kolei Szymon przyjeżdżając do Rehabilitacja Salwator Park Mikołów, gdzie realizujemy jego terapię wszedł do gabinetu z kulami ale bez popularnego stabilizatora. Pomyślałem wtedy „zapomniał”… Prawda jest jednak taka, że lekarz operujący Szymona będąc pewnym wykonania zabiegu jak i odpowiedzialności samego pacjenta nie widział potrzeb jego zastosowania. Piętnaście lat czekałem, aż pacjent w kilka dni po rekonstrukcji ACL wejdzie do mojego gabinetu bez zaopatrzenia ortopedycznego- dużo się zmieniło…

Rehabilitacja Sportowa

fot. Nikola Baron 

ACL rehabilitacja
14.12.2018

W tym tygodniu Szymon Godziek rozpoczął u nas w Rehabilitacja Salwator Park w Mikołowie kolejny turnus rehabilitacyjny po urazie stawu kolanowego. Szymon to najbardziej rozpoznawalny polski zawodnik MTB i jeden z najbardziej rozpoznawalnych riderów w Europie. Jako jedyny Polak z powodzeniem startuje w jednej z najniebezpieczniejszych imprez Red Bull Rampage.

REHABILITACJA JAWORZNO

fot. Nikola Baron Fotografia

Uraz stawu skokowego
12.12.2018

Ćwiczenia w wysokim obciążeniu z aktywacją mięśnia płaszczkowatego po urazie stawu skokowego u jednego z najzdolniejszych polskich dirtowców Adama Głosowic.

Poniżej ciekawy wywiad o Adamie na RedBull 

https://www.redbull.com/pl-pl/wywiad-adam-glosowic-od-kontuzji-na-dircie-do-fotografii?fbclid=IwAR2S_QV252divIrgXqSUWZx5U1wtwWCaBYYVgVaAZa8u7ufXBoGjW2QwX_U

Warsztaty snowboardowe
05.12.2018

Warsztaty snowboardowe rozpoczęliśmy od spraw teoretycznych - informacji na temat urazowości a także statystyki pokazujące najczęstsze uszkodzenia zarezerwowane dla tej zimowej aktywności. Chcąc ich uniknąć przedstawiliśmy ćwiczenia wzmacniające narząd ruchu idealnie wpisujące się w specyfikę tego sportu.
fot. Nikola Baron

Rehabilitacja sportowa Rehabilitacja Jaworznorehabilitacja jaworzno

ACL (łac. ligamentum cruciatum anterius)
04.12.2018

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (łac. ligamentum cruciatum anterius) jako obrażenie wynikające z urazu stawu kolanowego jest zjawiskiem niemalże powszechnym. Szacuje się, że w Polsce jedna osoba na tysiąc ma taki problem tymczasem w samych Stanach Zjednoczonych rocznie przeprowadza się aż sto tysięcy operacji - nieźle prawda?

CITO Centrum Indywidualnej Terapii w swojej codziennej praktyce prowadzi rehabilitację pacjentów po uszkodzeniu ACL, gdzie tylko w tym roku przeprowadziliśmy postępowanie rehabilitacyjne u kilkudziesięciu pacjentów. W tym gronie znajdowali się mistrzowie a także amatorzy sportu, osoby czynne zawodowo i niestety dzieci. Obserwując zarazem te świeże przypadki jak i zarówno te z poprzednich lat, nietrudno zauważyć, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji a tym samym na własne życzenie nie wracają do pełnej sprawności. Wystarczy tylko przytoczyć badania przeprowadzone w Methodist Sports Center, wykonane od dwóch do dziewięciu lat po zabiegu, w których zauważono brak negatywnych skutków wczesnego funkcjonalnego usprawniania pacjentów po rekonstrukcji ACL (ocena według International Knee Documentation Committe). Wyniki w USA wykazały 85% wyników zadowalających na 806 przebadanych pacjentów. W Polsce już nie jest tak kolorowo. Badania przeprowadzone za pomocą tej samej skali dały tylko trzy dobre wyniki i aż dwanaście negatywnych na piętnastu badanych. My dorzucając coś od siebie przytoczymy często słyszane w gabinecie „tego nie zrobię bo miałem kilka lat temu rekonstrukcję” po tym jak prosimy o przysiad - smutne.

Postanawiamy coś z tym zrobić i przedstawimy Wam dwa konkretne przypadki postępowania rehabilitacyjnego w oparciu o model ułożony na bazie kilkunastoletniego doświadczenia z rehabilitacją po rekonstrukcji ACL oraz wiedzy potwierdzonej naukowo na bazie przebytych kursów i zgromadzonej literatury.

Pierwszym przypadkiem, który postaramy się przybliżyć jest rekonstrukcja ACL u Dawida Godźka - człowieka, którego ta wątpliwa przyjemność spotkała w lipcu zeszłego roku i który w przeciągu 179 dni od zabiegu pojawił się na arenie międzynarodowej w formie, którą zachwycał cały rok kończąc sezon swoim największym osiągnięciem a mianowicie złotym medalem XGames w Sydney.

W drugim przypadku oprzemy się o osobę Szymona Godźka - człowieka, którego nie pokonało nawet Rampage (kto widział ten wie), jednak w kolejnych zawodach niefortunne lądowanie sprawiło, że od listopada tego roku mierzy się z tym samym co młodszy brat w poprzednim sezonie.

Obaj bracia zawodowo zajmują się sportem ekstremalnym. Elementem spójnym oprócz tego, że są riderami Redbull, jest wysoka skłonność do podejmowania ryzyka co sprawia, że praca z nimi jest ciekawa nie tylko dlatego, że musimy rzetelnie przejść przez tok rehabilitacji ale także w jej trakcie stawiane są wyzwania mające na celu budowanie ich progresu za pomocą treningu motorycznego. Wszystko po to by zbudować formę, która pozwoli nas zaskakiwać zaraz po powrocie na światową scenę rowerową. Zrobił to Dawid a teraz robi to Szymon. Pierwsza relacja z jego rehabilitacji i efektach już za tydzień czyli po miesiącu od rekonstrukcji.

Rehabilitacja rehabilitacja

Szkolenie z przygotowania do sezonu zimowego
03.12.2018

W sobotę w Rehabilitacja Salwator Park w Mikołowie prowadziliśmy szkolenie z zakresu przygotowania do sezonu snowboardowego. Rozpoczęliśmy warsztaty od teorii- informacje o urazowości a także statystyki pokazujące najczęstsze uszkodzenia podczej tej zimowej aktywności, kończąc na praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy.

CITO Centrum Indywidualnej Terapii

CITO Centrum Indywidualnej Terapii

CITO Centrum Indywidualnej Terapii

Powrót