GameReady®
14.01.2015

   Przez ostatnie lata swojej pracy fizjoterapeuty miałem okazje z bliska przyglądnąć się wielu „nowinkom” z zakresu fizykoterapii. Jako terapeuta mający do czynienia z urazami sportowymi stwierdzam jednak, że pomimo zachęcania pacjentów do korzystania z nowoczesnych zabiegów, oni sami najchętniej wybierali chłodzenie uszkodzonych tkanek. Co sprawia, że metoda zapoczątkowana przez starożytnych Egipcjan a później zaadaptowana przez ojca medycyny Hipokratesa przetrwała do dzisiaj i cieszy się tak dużą popularnością? Być może fakt, że pacjenci po zabiegach krioterapii* sami najlepiej czują ukojenie jakie daje im obniżenie temperatury tkanek mające na celu efekt przeciwbólowy i są w stanie zauważyć szybszy powrót do aktywności ruchowej.

   Dlaczego GameReady®? Tak naprawdę producenci tego urządzenia opracowując wykorzystywaną technologię ACCEL czyli aktywny ucisk i obieg wymiany zimna, próbowali stworzyć coś co będzie przewyższało tradycyjne metody RICE, ale moim zdanie po prostu idealnie się w nią wpisali. Zastosowane chłodzenie (I) i kompresja (C) w aparaturze  GameReady® na dzień dzisiejszy nie da się porównać z żadnym innym zabiegiem, który w swoim założeniu ma spełniać te parametry. Ponadto, opisywana aparatura stosuje zmienny ucisk co jest wartością dodaną, pozwalającą na szybszą regenerację. Jeśli mówimy o terapii to znaczy, że mamy na nią jakiś pomysł, planujemy fizjoterapię i co więcej zakładamy, że stan uszkodzonych tkanek będzie się polepszał. W związku z tym musimy zastosować w niej zmienne.

   Jak dokonywać zmian w przypadku stosowania "gel pack" czy chociażby "croy/cuff"? Oczywiście można stosując zwiększony manualny ucisk bądź też zwiększoną kompresję ze strony bandaży elastycznych. Jednak nie trzeba być specjalistą fizjoterapii żeby stwierdzić, że nie jest to mierzalne a terapia taką powinna być. Stanowisko Centrum Indywidualnej Terapii nie wyklucza stosowania "gel pack-ów" w momencie urazu i konieczności jak najszybszego zastosowania zimna czy też aparatury "croy/cuff" (sami jesteśmy w jego posiadaniu). Jednakże żyjemy w XXI wieku i bardzo chętnie korzystamy ze zdobyczy technologii dlaczego więc nie korzystać z nich w obszarze fizjoterapii? Może powinniśmy iść za przykładem wielu, którzy zaufali GameReady® na całym świecie od ośrodków ortopedycznych po największe marki sportowe.

Zapraszam do zapoznania się z broszurą reklamową GameReady® dostępną w załączeniu jak również kontaktu z Centrum Indywidualnej Terapii.

* W odniesieniu do etymologii słowa (z łac. krýos - zimno therapeia- leczenie)

Gameready-broszura

Powrót